2014. április 15 és május vége között 16 alkalommal tartottunk védőnőképzést a Projekt keretében 12 helyszínen (Budapesten négy, Pécsett két alkalommal).
Nehézségek
Nem voltunk teljesen tisztában a védőnők környezettudatossági szintjével, illetve mondhatjuk, hogy kicsit alábecsültük azt. Ezért az első alkalmakon és Budapesten sok olyan visszajelzés érkezett, hogy kevés új információt kaptak a környezetvédelemről.
A helyszínekre történő kivonulás és a helyszíni munkák sok energiát vontak el a szakmai résztől, ezért a rendezvénysorozat végére elfáradtunk, ami az utolsó két-három alkalommal véleményünk szerint érződött.
Voltak olyan helyszínek, ahol a védőnők nagyon passzívak voltak, a délutáni, interaktívnak tervezett részben is inkább csak hallgatták az előadókat, nem kérdeztek, alig válaszoltak, érdekes módon ez nem jelentette azt, hogy elégedetlenebbek voltak, mint az aktívabb helyek résztvevői.
Pozitívumok
A védőnők sokkal környezettudatosabban élnek, mint az átlag lakosság és sokkal inkább környezettudatosak, mint azt gondoltuk. Kiemelkedően tapasztaltak és mutatnak érdeklődést a háztartási munkák és kozmetikumok terén. A többségük használ alternatív tisztítószereket és kozmetikumokat, sőt néhányan saját maguk készítenek is ilyesmit (pl. szappant).
Nagyon pozitívan jelezték vissza a mi lelkesedésünket, és általában a szervezésben tett erőfeszítéseinket is.
Nagyon jól fogadták a globális problémákról szóló előadást és annak információit, ezen a téren valószínűleg erősebben tudott érvényesülni a szemléletformálás, több új információt tudtunk átadni.
Egyáltalán nem volt unalmas számunkra – mint ahogy előtte gondoltuk – sok helyen ugyanazt elmondani, hiszen nem volt szinte két azonos képzés. Mindenütt egy kicsit máshová kerültek a hangsúlyok, mindenhol egy kicsit más irányba mentek az délutáni beszélgetések, másképp éreztük magunkat. Voltak nagyon tekintélytisztelő, konzervatív területek és nagyon bátor, újításra kész csoportok is.
Összességében feltöltő, pozitív élmény volt a képzés, olyan dolog, aminek a végén úgy érzi az ember, hogy érdemes volt erőfeszítéseket tennie. Csapatépítésnek sem utolsó.
Tapasztalatok
Az értékelő kérdőív eredményei közül:
A képzés tematikáját alapvetően nagyon fontosnak találták, ez szubjektíve is az érzésünk volt. Hármasnál gyengébb minősítést a témaválasztás nem kapott.
Az kapott-e új információt kérdésre már sokkal jobban megoszlottak a válaszok, részben éppen azért, mert az elején nem gondoltuk, hogy eleve ilyen környezettudatosak. Hozzáteszem, hogy a projekt célja alapvetően a lakosság környezettudatosságának növelése, a védőnők ehhez tulajdonképpen az eszközök. Így az ő tájékozottságuk csak segíti a projektben kitűzött célok megvalósulását.
A szervezéssel alapvetően elégedettek voltak, illetve voltak néhányan, akik elégedetlenségüket fejezték ki szabad szöveggel az ebéddel, vagy a helyszín hiányosságaival kapcsolatban.
Az előadókat, vagyis a délelőtti rész szakembereit az alábbiak szerint értékelték alapvetően pozitívan:
Az értékelést árnyalja, hogy az előadók nem voltak teljesen azonosak helyszínenként, ugyanis a globális témákkal foglalkozó nyitóelőadást nem mindig tudta elvállalni Gyulai Iván, ökológus, ezért ezeken az alkalmakon a Természetvédők Szövetségének más, helyi képviselője tartott majdnem azonos tartalmú előadást. A játékfejlesztésről szóló bemutató előadói is változtak és az ő előadásuk tartalma is, ahogy közben a játék tartalma egyre jobban kialakult.
A szöveges értékelésnél az előadók közül sokan kiemelték a globális problémákról szóló előadást és a délutáni workshop sikerességét is.